Kurumsal

Dijitalleşme için PDF yeterli mi?

Şirketler yıllardır broşürlerini, kurumiçi dökümanlarını, makalelerini, dışa açık güncel döküman setlerini, dönem raporlarını, dergilerini dijital ortamda dağıtmak için PDF kullanıyorlar.

Mobil cihazlar gün geçtikçe yaygınlaşıyor ve dijital okuma faaliyeti için de bilgisayarlarlardan daha sık kullanılır oluyorlar. Peki PDF formatı dijital okuma için ne kadar uygun? Şirketler gelişmiş ülkelerde, artık mobil cihazlardan okumayı daha iyi deneyimlememizi sağlayan  ePUB ve MOBİ gibi mobil uyumlu dosya formatlarını tercih ediyorlar.

ePUB dosyalarınızı Google Play platformuna taşıyarak Google tarafından tam metin indekslenmesini ve ilgili aramalarda hızlıca bulunmasını kolaylaştırıyor. Ayrıca Google sizin için kitaplarınızı ek bir harcama yapmadan sürekli ulaşılabilir kılıyor.

Aşağıda e-kitapların kurumlar tarafından neden ePUB ve MOBİ formatlarında sunulması gerektiğini anlamanıza yardımcı olacak bazı bilgiler bulunmaktadır.

Font stilini, kenar boşluklarını, font renklerini değiştirebilirsiniz.

Birçok e-kitap cihazı, okuyucuların font stilini, font boyutunu, sayfa boyutunu, kenar boşluğu boyutunu, renklerini ve daha fazlasını değiştirmesine izin verir.

ePUB

İçindekiler tablosunu kullanarak kolayca gezinmek mümkündür.

Etkileşimli içindekiler tablosunu kullanarak okuyucu tek tıkla sayfaları kaydırma zahmetine girmeden doğrudan istediği bölüme gidebilir.

ePUB

İçerikler  ekran boyutuna göre otomatik biçimlenir.

E-kitaplarda, içerik ekran boyutuna göre kendini biçimlendirebilir. Metni PDF olarak görüntülemek için dosyayı yakınlaştırmanız ve ardından bir satırı görüntülemek için sola ve sağa kaydırmanız gerekir.

PDF
ePUB

E-kitap içerisinde tam metin arama yapılabilir.

EPUB dosyasında metin içi arama yapmak çok kolaydır. Aşağıdaki örnekte, “bacteria” kelimesi sayfada ve kitabın içinde bulunduğu yerde gösterilmektedir.

PDF
ePUB

E-kitabın bazı kullanıcı dostu özellikleri.

Okuyucu, metni kopyalayabilir, paylaşabilir, tanımlayabilir, metni vurgulayabilir, not/yorum yazabilir.

ePUB

Dipnotları interaktif olarak sunabilirsiniz.

ePUB

Ayrıca ePUB dosyalarına video ve ses dosyası da ekleyebilirsiniz.

E-kitaplara video, ses gibi zenginleştirme öğeleri ekleyebilir ve etkileşimli yapabiliriz. Aşağıda zengin içerik kullanılmış bir kaç ePUB örneğini sunuyoruz.

Unutmayın okumak duygusal bir faaliyettir, iyi bir okuma deneyimi sunamazsanız içerikleriniz birçok okurun ilgisini çekmeyecektir.

Yazılı içerikleriniz için işlevsel ve kullanıcı dostu bir e-kitap oluşturma konusunda bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.