Sistematik Bilgi Üniversitesi Akademik Kurulu’na dijital yayıncılığı anlattı

Sistematik ekibi olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi akademik kurul toplantısına konuk olduk ve dijital yayıncılık alanında geçerli olan uluslararası standartlar ve EPUB3 formatının yetkinlikleri üzerine bir sunum gerçekleştirdik.

Ekibimiz adına sunumu gerçekleştiren Mustafa Temiztaş ISBN, ISSN, ISNI, ISTC, DOI, DublinCore, ONIX, MARC gibi uluslararası alanda kullanımda olan standartlar ve uygulamalar üzerine bilgi verdi.

EPUB3 standardının ortaya çıkış sürecini ve sağladığı olanakları anlatan Temiztaş, bu formatta hazırlanan bir kitapla neler yapılabileceğini aktardı. Katılımcılar, çeşitli yayınevlerimiz için hazırladığımız EPUB3 formatındaki e-kitap örneklerimizi inceleme olanağı buldular.

Üniversite alanında örnek bir yayıncılık faaliyeti yürüten İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin dijital yayıncılığa geçiş sürecine en üst düzeyde ilgi göstermiş olmasını çok olumlu ve örnek bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Fahri Aral’a bu buluşmayı gerçekleştirdiği ve rektör Prof. Dr. Remzi Sanver’e bizi konuk ettiği için teşekkür ederiz.